• EFE LEONARDİT HÜMİK FULVİK ASİT 25 KG KARGO DAHİL

Leonardit Organik Toprak Düzenleyici Gübre Kullanımı Ve Yararları

En kısa ifadeyle EFE LEONARDİT’in kullanılması bitkiler için çok önemlidir. Yeter ki, bitki yüzeyi kalın bir tabaka şeklinde örtmüş olmasın. Ekili alanlara uygulanması ile boş yere de uygulanması arasında çok az bir fark mevcuttur. Sadece uygulama şartları değişecektir.

Bununla birlikte en uygun kullanım zamanı sonbahar ile erken ilkbahardır. Sebebi ise uygulanan leonarditin, sıcaklık ve yağış farklılıklarına maruz kalarak, daha ince parçacıklara bölünmesi sonucu, değme ve etkileşme yüzeyinin artacak olmasıdır. Başlangıçta tanecik büyüklüğü çok küçük olursa uygulaması zor olacaktır.

Ekilmemiş veya hasat yapılmamış arazilere yaz aylarında uygulama yapsak dahi çok büyük bir kaybımız olmaz. Aksine uygulama kolaylığı avantaj sayılacaktır. Ancak, tanecik büyüklüğü azalmadan leonarditin birçoğu toprak altına geçeceği için etkisi geç ve yavaş olur.

EFE Leonardit bir ilaç değildir. Takviye edici, canlı sağlıklı besleyici verim arttırıcı ve sürdürülebilir tarımın en önemli besin maddelerinden biridir. Leonarditi en ucuza en fazla miktarda uygulamaya çalışın. Bunun için işçilik ve ambalaj maliyetlerinden kurtulma yollarını deneyin. Bunun için Çimeks sizlere en uygun ve en kaliteli ürünleri sunuyor.

Dolayısıyla EFE LEONARDİT’in nasıl uygulanacağından daha önemlisi ne kadar uygulanacağıdır. Bitki verimi ve kalitesi dikkate alındığında, leonardit kullanım avantajları genel olarak şöyledir;

 •  Verim artışı sağlanır,
 •  Daha kaliteli, canlı, sağlıklı, besleyici ve standart ürün elde edilir,
 •  Önemli ölçüde erkencilik sağlanır,
 •  Gübre kullanılması durumunda, kullanılan gübre miktarı çok azaltılır,
 •  Leonardit toprağın yapısını mükemmel bir şekilde düzenler ve ıslah eder,
 •  Çevreye zarar vermediği gibi topraktaki mevcut kirlenmeleri giderir,
 •  Toprağın sıkışmasını önleyerek daha iyi havalanmasını sağlar,
 •  Toprağın su geçirgenliğini arttırır,
 •  Kumlu toprakların organik madde miktarını arttırır,
 •  Toprağın su tutma kapasitesini arttırır,
 •  Kuraklığa karşı su kayıplarını azaltarak toprak nemini korur,
 •  Toprak rengini koyulaştırdığı için güneş enerjisinden daha iyi yararlanmayı sağlar,
 •  Topraktaki yararlı mikroorganizma faaliyetlerinin artmasını sağlar,
 •  Toprağın ph yapısını düzenler ve toprağı nötralize eder,
 •  Hümik asit yüksek tuzlanma sonucu ortaya çıkan toksitlenmeleri düşürür.Leonarditin Organik Toprak Düzenleyici ve Gübre Özelliği

Topraktaki organik madde yetersizliğini en yaygın giderme yolu toprağa ahır ve işletme gübrelerini ilave etmektir. Ahır gübreleri bazı yörelerde tezek olarak ısınma amaçlı kullanıldığı için miktarları yetersiz olup her zaman bulunamamaktadır, işletme gübreleri de pahalıdır. Bu nedenle, bu açığı giderecek çeşitli organik kökenli materyallere ihtiyaç vardır. Kömür gübresi, azotun yanı sıra bitki için azot kadar önemli olan karbonu da sağlar, toprağın nem tutma kapasitesini düzenler, hızlı pH değişmelerini önler, tanelerin yığışımını kolaylaştırır ve en önemlisi toprağı yavaş yavaş besleyerek, daha fazla azotun bitkiye geçmesini sağlar. Düşük ısıl değere sahip linyitleri kullanarak azotlu gübre hazırlanması amacıyla yapılan sera denemelerinde, buğdayın özel gübreler, kömür türevli gübreler ve bu gübrelerin karışımları halinde gelişmesi izlenmiş, gerekli kıyaslamalar yapıldığında kömür kökenli gübrelerin teşvik edici olduğu ortaya çıkmıştır. Linyitlerden maksimum azot içerikli mineral gübre elde edilmesi için optimum deney şartları belirlenmiştir. Linyit ve hümik asitlerden elde edilen organomineral gübrelerin sera şartlarında uygulanabilirliği araştırılmış ve tarımda kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.

Leonardit'in Tarımda Sağladığı verim artışı ve Oranları

Domates üretiminde % 18 oranında verim artışı sağladığı bulunmuştur. Domateslerin büyüme hızına ve verim artışına büyük etkisi olduğu bulunmuştur. Domates tohumlarına EFE Leonardit uygulanması ile fide ve genç bitkinin büyümesi oldukça hızlanmıştır ve ürün veriminde önemli bir artış sağlanmıştır. Ayrıca, domates meyveleri daha büyük ve daha güzel görünümlü olmuştur.EFE Leonardit uygulanan seralardan elde edilen domatesler daha koyu kırmızı renkte olurken, sadece NPK gübre kullanılan seralardan elde edilenler açık kırmızı olmuştur.

Çözünebilir EFE leonardit ( Aqua Humus) tütün tarlalarında testedilmiştir. Test sonuçları göstermiştir ki,EFE leonarditin gübre ile birlikte kullanılması tütünün veriminde ve büyüme hızında önemli artışlar sağlamaktadır. Ayrıca, büyüyen tütün yaprakları daha geniş, daha yeşil ve daha güçlü olmuştur.

Kullanılan gübreye EFE leonardit ilave edilince şeker pancarı üretiminde % 20 verim artışı sağlanmıştır.

Toprağa sadece EFE Leonardit( gübresiz ) karıştırılması sonucu da arpa üretiminde % 20 verimartışı elde edilmiştir.

EFE Leonardit, normal gübre ile birlikte, meyve ağaçlarında kullanılmıştır ve gelişmeye etkisi test edilmiştir.EFE  Leonardit'in etkisi ile gövde kesit alanların %24-%47 arası oranlarında daha fazla büyüdüğü bulunmuştur.

Gül ve papatyanın miktarı %30-100 arasında artmıştır, köklenme fazlalaşmıştır ve çiçeklerin açma zamanında 10-15 gün arası erkencilik sağlanmıştır.

Bütün narenciyelerde %10-25, Pamuk %10-30, Salatalık %10-25, Pancar%10-25, Turp %10-25, Patates %10-25, Havuç%10-25, Üzüm %10-25, Mısır %10-25, Elma %8-20, Lahana %25-50, Arpa %15-18, Buğday %13-25, Çayır, çimen, çim %100'e kadar artış sağlanmıştır.

EFE Leonardit her türlü toprakta ve her türlü üründe, tartışmasız bir şekilde çok önemli oranlarda verim artışları sağlamaktadır. Aynı bitki için farklı testlerde farklı verim artışı oranları bulunmasının nedenleri: Toprak niteliklerini farklı olması, Kullanılan EFE Leonardit kalitelerinin farklı olması, İklimsel farklılıklar, Test şartlarının ve test yöntemlerinin farklı olmasıdır.

DAMLAMADAN UYGULANMAZ TEK BAŞINA UYGULAMA YAPILMAZ 

  BİTKİLER  

  UYGULAMA ŞEKLİ VE ZAMANI

UYGULAMA DOZU TOPRAKTAN

  SEBZELER  

  Toprak hazırlığı yapılırken fide ve sebze dikiminden 20 gün önce ve karık düzenlemesinden önce 8-10 cm derinliğindeki toprağa karıştırılarak uygulanır

Dekardaki kullanımı 100-200 kg

  Patates  

  Ürün ekiminden veya karık düzlemesinden önce uygulanır.

Dekardaki kullanımı 150-250 kg

  Fındık, Kivi  

  Ilkbahar ve sonbahar aylarında saçak kısımlarına

  gelecek sekilde uygulanır.

Agaç basına 5-6 kg

  Pamuk  

  Toprak hazırlıgı yapılırken 15 -20 cm derinligindeki topraga karıstırılarak uygulanır

Dekardaki kullanımı 150-200 kg

  Bag  

  Ilk uygulama Ekim, Kasım aylarında 2. uygulama Nisan, Mayıs  aylarında yapılır

Dekardaki kullanımı 150 -175 kg

  Fide ve Süs Bitkileri

  Harç Materyaline karıştırılır. Fidanlarda dikim çukuruna atılır

Fidenin büyüklügüne göre 150 -250 gr,

Agaç basına 5 -6 kg

  Kavun, Karpuz  

  Dikimden 15-20 gün önce 15-20 cm derinligindeki topraga  karıstırılarak uygulanır.

Dekardaki kullanımı 50 -100 kg

   Yeşil Alanlar  

  Tohum ekiminden önce toprak hazırlıgında yeşil alanların  bakımında, kısa girerken uygulama yapılır.

Dekardaki kullanımı 150 -250 kg

  Zeytin  

  Ilkbahar ve sonbahar aylarında toprak islemi yapılırken uygulanır

Ağaç basına her yasa 2 kg gelecek şekilde

  Bugday, Çeltik,

  Arpa, Yulaf,Bakla,

  Mercimek

  Ekim, Kasım aylarında tohum ekimi yapılmadan 1 hafta öncesinden topraga uygulanarak karıstırılır. Subat, Mart aylarında  kardeslenme döneminde yağmur öncesi uygulama yapılır

Dekardaki kullanımı 150 -250 kg

  Ayçiçegi, Mısır, 

  Seker Pancarı

  Toprak hazırlıgında ekimden 7 -14 gün öncesinde 10 -15 cm  derinligindeki topraga karıstırılır.

  Dekardaki kullanımı 150 -250 kg toprak altı tek 

uygulama

    Narenciye, Muz,Seftali, Elma,Kiraz  

  Ilkbahar ve sonbahar aylarında bitkinin saçak bölgelerine  uygulanır

Dekardaki kullanımı 150-200 kg

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

EFE LEONARDİT HÜMİK FULVİK ASİT 25 KG KARGO DAHİL

 • 265,50₺

 • Vergiler Hariç: 225,00₺

Etiketler: HÜMİK ASİT FULVİK ASİT ORGANİK MADDE